Nasze porady
Uciążliwe chwasty, choroby i szkodniki ‒ to zmora wielu działek i przydomowych ogrodów, będących ozdobą naszego wymarzonego domu. Mimo, że natura z reguły rządzi się swoimi prawami i sama radzi sobie z wieloma problemami, czasem warto ją w tej walce wspomóc. Niniejszy poradnik, przedstawia wybrane problemy oraz środki do ich zwalczania.
Pędrak

Pędrak

Pędrak majowy, zwany również chrabąszczem majowym, to gatunek owada należącego do rodziny jelonkowatych. Osiąga długość ciała od 2 do 3,5 centymetra. Jego ciało jest masywne i mocno zbudowane, o brązowym kolorze, pokrytym drobnymi włoskami. Jego cykl rozwojowy trwa zwykle od 3 do 5 lat. Larwy, zwane pędrakami, są jednymi z najbardziej destrukcyjnych stadiów rozwojowych. Żywią się korzeniami różnych roślin, takich jak trawy, zboża, warzywa i drzewa liściaste. Pędraki majowe mogą wyrządzić poważne szkody w uprawach rolnych i ogrodach, powodując obumieranie roślin i upośledzenie ich wzrostu. Po kilku latach rozwoju, larwy przechodzą w stadium poczwarki, a następnie w dorosłe osobniki, które wylatują na powierzchnię ziemi. W przypadku trawników, obecność larw pędraków może prowadzić do uszkodzenia korzeni traw, co objawia się pojawieniem brunatnych lub żółtych plam na trawniku. Słabnące korzenie mogą również powodować, że trawnik staje się luźny i łatwo podatny na odrywanie się na kawałki.

Kontrola populacji pędraków ogranicza się do stosowania środków chemicznych lub ich naturalnych odpowiedników, takich jak np. wrotycz, który powoduje że zwalczane szkodniki wychodzą na powierzchnię, wzbudzając zainteresowanie i stając się pokarmem dla ptactwa. 
 

SPRAWDŹ PRODUKTY DO WALKI Z ĆMĄ BUKSZPANOWĄ