Nasze porady
Uciążliwe chwasty, choroby i szkodniki ‒ to zmora wielu działek i przydomowych ogrodów, będących ozdobą naszego wymarzonego domu. Mimo, że natura z reguły rządzi się swoimi prawami i sama radzi sobie z wieloma problemami, czasem warto ją w tej walce wspomóc. Niniejszy poradnik, przedstawia wybrane problemy oraz środki do ich zwalczania.
Kędzierzawość liści (brzoskwinia)

Kędzierzawość liści (brzoskwinia)

Kędzierzawość liści to powszechna choroba grzybowa, która atakuje wiele roślin, zwłaszcza drzew owocowych, a w szczególności brzoskwinie. Jest spowodowana przez grzyby z rodzaju Taphrina, które infekują liście i powodują charakterystyczne zmiany w ich strukturze. Objawy kędzierzawości liści można dostrzec na liściach roślin już na wczesnym etapie infekcji. Początkowo mogą wystąpić drobne, żółte plamy lub wybrzuszenia na górnej stronie liścia. Później liście zaczynają się skręcać, a ich powierzchnia staje się pomarszczona i nierówna. Często można zaobserwować zaczerwienienie lub wybarwienie liści na różne odcienie żółci, czerwieni lub purpury. Wpływ na rozwój choroby mają czynniki atmosferyczne, takie jak wilgotność i temperatura - które powodują nasilenie choroby. Brak ochrony przed chorobą prowadzi do znacznego osłabienia drzew, zmniejszenia odporności i spadku plonowania.

Chorobę kędzierzawości liści można kontrolować poprzez zastosowanie środków zaradczych jak opryskiwanie roślin odpowiednimi fungicydami. Ważne jest również utrzymanie odpowiedniej higieny ogrodu poprzez usuwanie zainfekowanych liści i pędów. Drzewa należy opryskiwać w okresie bezlistnym (przed pękaniem pąków), najlepiej w okresach czasowego ocieplenia na przedwiośniu. Wykonanie zabiegu po ruszeniu wegetacji, praktycznie nie przynosi żadnych rezultatów. Wskazane jest wykonanie dodatkowego zabiegu jesienią po opadnięciu liści.
 

Sprawdź produkty do walki z KĘDZIERZAWOŚCIĄ LIŚCI (brzoskwinia)