Nasze porady
Uciążliwe chwasty, choroby i szkodniki ‒ to zmora wielu działek i przydomowych ogrodów, będących ozdobą naszego wymarzonego domu. Mimo, że natura z reguły rządzi się swoimi prawami i sama radzi sobie z wieloma problemami, czasem warto ją w tej walce wspomóc. Niniejszy poradnik, przedstawia wybrane problemy oraz środki do ich zwalczania.
Szara pleśń (truskawka)

Szara pleśń (truskawka)

Szara pleśń to powszechna i destrukcyjna choroba grzybowa występująca u wielu roślin, w tym m.in na truskawce. Choroba ta powodowana jest przez grzyb Botrytis cinerea, który rozwija się na powierzchni roślin i tworzy charakterystyczną szarą pleśń. Choroba może wystąpić na różnych etapach wzrostu roślin, począwszy od pączków, kwiatów, liści, aż do dojrzałych owoców. Szara pleśń rozprzestrzenia się głównie poprzez zarodniki grzyba, które są unoszone przez powietrze lub przenoszone przez owady. Czynniki sprzyjające rozwojowi szarej pleśni to wilgotne warunki atmosferyczne, takie jak długotrwałe deszcze, wysoka wilgotność powietrza oraz temperatury między 15 a 25 °C. Grzyb Botrytis cinerea jest szczególnie aktywny w warunkach, w których rośliny są osłabione lub uszkodzone, na przykład w wyniku uszkodzeń mechanicznych. Objawy szarej pleśni różnią się w zależności od etapu infekcji, ale najczęściej obejmują pojawienie się brązowych lub szarych plam na liściach, łodygach lub owocach. Plamy mogą się powiększać i stawać się miękkie, gnijące. Infekowane owoce mogą zacząć gnić, a na ich powierzchni pojawić się charakterystyczna szara pleśń.

Kilkukrotne nawożenie dolistne nawozem Solfan PK lub Solfan AL w trakcie kwitnienia, może wspomóc ochronę truskawki przed szarą pleśnią.
 

Sprawdź produkty do walki z SZARĄ PLEŚNIĄ (TRUSKAWKa)